cygara humidory cygaro humidor puro
cygara humidory cygaro humidor puro
space cygara, humidory - logo

cygara - strona głównaStrona główna
cygaraCygara
humidory, akcesoriaAkcesoria do cygar
cygara - promocjePromocje
cygara - aktualnościAktualności
cygara, humidory - HoReCaHoReCa
cygara - biznesDla Biznesu
cygara - biznesDegustacje cygar
cygara - biznesPrezenty cygarowe
cygara - kontaktKontakt
partnerzyPartnerzy
poradnikPoradnik cygarowy

Cygara - poradnik

Niektóre zagadnienia będą się dublowały z przedstawionymi powyżej technicznymi aspektami palenia cygar, ale ich powtórzenie jedynie podkreśli to co jest naprawdę istotne w cygarowej etykiecie.

1.Cygarem się nie zaciąga!
To podstawowa zasada prawdziwego aficionado. Cygara palimy dla ich niepowtarzalnego i wyjątkowego smaku, nie nikotyny. Kubki smakowe posiadamy w jamie ustnej a nie w płucach. Pomijając aspekt zdrowotny (zaciągnięcie się cygarem jest zdecydowanie bardziej szkodliwe niż papierosem), zaciąganie się cygarem jest wyjątkowo nieeleganckie. Ponadto mocne pociąganie dymu prowadzi do zwiększenia temperatury żaru, co zdecydowanie obniża komfort palenia.
Dlatego tez odradzam palenie cygar nałogowym palaczom papierosów. Jeżeli ktoś jest poważnie zainteresowany cygarami, powinien najpierw rzucić palenie papierosów, a następnie odczekać parę miesięcy, aby jego organizm "zapomniał" o odruchu zaciągania się.

2.Nie odgryzamy kapturka cygara.
Tę regułę pozostawię bez komentarza. Samobójstwo towarzyskie, morderstwo na cygarze, gwałt na etykiecie.

3.Cygara nie strzepujemy.
Cygaro to nie papieros. Długość "słupka" popiołu utrzymującego się na cygarze świadczy o kunszcie i doświadczeniu osoby, która je zwijała. Im dłuższy, tym lepiej. Oczywiście należy w towarzystwie zachować umiar i nie ryzykować pobrudzenia dywanu (lub siebie) popiołem. Dlatego też, gdy dojdziemy do wniosku, że dalsze trzymanie popiołu na cygarze grozi wypadkiem, należy delikatnie "oprzeć" go o spód popielniczki - pod lekkim naciskiem popiół oddzieli się od cygara (w przypadku cygar naprawdę wysokiej jakości, uczyni to z lekkim "trzaśnięciem").

4.Nie rozgniatamy niedopałka.
NIGDY nie wolno gasić cygara na wzór papierosa, tzn. rozgniatać na popielniczce. Spowoduje to mocne kopcenie niedopałka i wydzielania przez niego wyjątkowo nieprzyjemnej i intensywnej woni. Po zakończonej degustacji cygaro delikatnie odkładamy na popielniczkę; "zaśnie" samo.

5.Kwestia pierścienia.
Nie zdejmujemy pierścienia na początku degustacji (z wyjątkiem sytuacji, gdy pierścień jest luźny i zsuwa się sam). Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia pokrywy; wynika to z faktu, iż pierścienie są w fabrykach klejone ręcznie. Klej stosowany do klejenia pierścienia często wypływa na zewnątrz i skleja pierścień z pokrywą. W takim przypadku próba usunięcia pierścienia na początku może spowodować rozerwanie pokrywy. Dlatego też należy poczekać, aż ciepło i wilgoć podczas procesu palenia rozmiękczą klej i umożliwią łatwiejsze usunięcie pierścienia z cygara.
Jeżeli pierścień bez problemów daje się zdjąć na początku degustacji, możemy usunąć go od razu. W dużej mierze zależy to od towarzystwa w jakim się znajdujemy.
Niektórzy uznają za nietakt demonstrowanie marki cygara które palimy. Na wszelki wypadek przed rautem z naszego humidora wybierzmy cygaro, którego pierścień daje się usunąć bez żadnych problemów.

6.Nie podpalamy komuś cygara; nie pozwalamy, aby ktoś podpalał cygaro nam.
Podpalanie jest czynnością indywidualną, a wręcz intymną.

7.Upewnijmy się, czy możemy zapalić.
Zasada elemantarna. Nie każdy musi być zwolennikiem cygarowego dymu; choć trudno to pojąć, należy uszanować.

8.Nie podpalaj wkładki cedrowej.
W przypadku cygar owiniętych w cedr (lub pakowanych w gilzy wyłożone cedrem), niektóre osoby wykorzystują ten płatek drewna do podpalenia swojego cygara. Motywują to dbałością o smak zapalanego cygara, nie ma jednak konieczności uciekania się do takich metod; co więcej, płonący cedr jest potencjalnym źródłem pożaru. Po za tym istnieje możliwość nabycia na rynku polskim specjalistycznych zapałek cedrowych.

9.Częstujemy otwartym humidorem (czyli wszystkim co mamy).
Skoro już decydujemy się na taki ruch, a humidor stoi w zasięgu wzroku osoby częstowanej, nietaktem jest wybranie określonej sztuki cygara z humidora i narzucanie swojego wyboru osobie, którą pragniemy poczęstować. Nawet jeżeli w humidorze znajduje się tylko jeden format jednego brandu, osoba częstowana musi mieć możliwość przekonania się o tym fakcie. Z drugiej jednak strony należy zachować umiar, jeżeli to my jesteśmy częstowani. Nie każdy potrafi powstrzymać łzy, gdy z jego humidora wybieramy np. Montecristo A.

10.Pytamy się, czy otworzyć cygaro.
Zapytać wypada, szczególnie osobę, która nie ma doświadczenia w tej dziedzinie. Jednakże nic na siłę - jeżeli nie zostaniemy wyraźnie o to poproszeni, w żadnym wypadku nie otwieramy dla kogoś cygara.

Dwie porady praktyczne.
Cygaro można odłożyć w trakcie palenia i ponownie zapalić, ale pilnując, aby zgaszone nie leżało dłużej niż 45 minut. Po tym czasie ponowne odpalenie się oczywiście powiedzie, ale cygaro nabierze gorzkiego smaku i będzie nieprzyjemnie pachnieć.
Tam gdzie palimy, musimy mieć kontrolę nad tym, co stanie się z niedopałkiem; nawet po prawidłowym zakończeniu degustacji. Niedopałki cygara bardzo szybko zaczną wydzielać nieprzyjemną woń. Musimy być na to przygotowani, co sprowadza się do problemu logistycznego - prosimy obsługę o opróżnienie popielniczki, robimy to sami, oddalamy się w inne miejsce.
Wbrew pozorom, prawidłowa degustacja cygar nie jest wcale sprawą prostą i oczywistą, a w miejscach gdzie chcielibyśmy się z cygarem pokazać, staje się wręcz skomplikowaną.

space space
space space space space space
space space space space space
space PURO S.C. © 2013
cygara Poznań | humidory
degustacje cygar
Projektowanie stron internetowych: www.luczak.pl
Pozycjonowanie: www.luczak.pl
space space