cygara humidory cygaro humidor puro
cygara humidory cygaro humidor puro
space cygara, humidory - logo

cygara - strona głównaStrona główna
cygaraCygara
humidory, akcesoriaAkcesoria do cygar
cygara - promocjePromocje
cygara - aktualnościAktualności
cygara, humidory - HoReCaHoReCa
cygara - biznesDla Biznesu
cygara - biznesDegustacje cygar
cygara - biznesPrezenty cygarowe
cygara - kontaktKontakt
partnerzyPartnerzy
poradnikPoradnik cygarowy

Cygara - poradnik

Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy zaczęto uprawiać tytoń, ale są pewne przypuszczenia, gdzie miało to miejsce.
Rdzenni mieszkańcy kontynentu amerykańskiego byli bez wątpienia pierwszymi nie tylko hodowcami, ale także palaczami tytoniu, który prawdopodobnie pochodzi z półwyspu Yucatan w Meksyku. Roślina ta była z pewnością używana przez Majów z Ameryki Środkowej. Kiedy ich cywilizacja upadła, rozproszone plemiona zaniosły tytoń do Ameryki Łacińskiej i Północnej, gdzie do swych obrządków użyli go po raz pierwszy indianie z Mississipi. Reszta świata nie wiedziała nic o tytoniu aż do pamiętnej podróży Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.
Kolumb nie był szczególnie zainteresowany paleniem tytoniu, lecz wkrótce Hiszpanie i inni europejscy marynarze ulegli urokowi tego zwyczaju, na wzór konkwistadorów i kolonistów. Podczas swoich powrotów przywieźli oni tytoń do Hiszpanii i Portugalii.
Palenie tytoniu, oznakę bogactwa, rozprzestrzenił następnie we Francji francuski ambasador w Portugalii - Jean Nicot (od niego pochodzi nazwa nikotyna i Nicotiana tabacum, łacińska nazwa tytoniu).
Niektórzy sądzą, że słowo tytoń (ang. tobacco) wywodzi się od karaibskiej wyspy Tobago. Inni twierdzą że pochodzi od Tabasco - prowincji Meksyku. Cohiba, słowo używane przez indian Taino z Kuby, miało oznaczać tytoń. Teraz jednak odnosi się do cygar. Słowo cygaro (ang. cigar), pochodzi od słowa sikar, którym Majowie nazywali czynność palenia. Hiszpańska nazwa cygara (puro) pochodzi od obrzędów Indian, podczas których zapalony przodek dzisiejszego cygara służył do obrzędów oczyszczających.
Chociaż pierwsze plantacje tytoniu zostały założone w Virginii w 1612 roku i w Maryland w 1631 (obecnie Stany Zjednoczone), tytoń był palony w koloniach amerykańskich tylko w postaci fajki. Cygara jako takie zostały poznane dopiero w 1762 roku, kiedy to Israel Putnam, Amerykański generał wojny rewolucyjnej, powrócił z Kuby gdzie był oficerem w armii brytyjskiej. Wrócił do swojego domu w Connecticut z zapasem cygar hawańskich i z dużą ilością kubańskiego tytoniu. Niedługo potem, założono fabryki cygar na terenie Hartford. Produkcja liści wystartowała w 1820 i do dzisiaj tytoń z Connecticut dostarcza najlepsze liście pokrywowe jakie można znaleźć poza Kubą. Na początku XIX wieku nie tylko importowano do Stanów kubańskie cygara, ale także rozwijała się rodzima produkcja.
Zwyczaj palenia cygar rozprzestrzenił się po Europie z Hiszpanii, gdzie cygara z kubańskiego tytoniu były produkowane w Sewilli od 1717 roku. Do 1790 roku manufaktury cygar rozprzestrzeniły się na północ od Pirenejów - do Francji i Niemiec. Ale palenie cygar nie było popularne we Francji i Wielkiej Brytanii aż do wojny na półwyspie (1806-1812) przeciw Napoleonowi, kiedy to powracający Brytyjscy i francuscy weterani spopularyzowali zwyczaj palenia cygar, którego nauczyli się w Hiszpanii. W tym czasie fajkę zastąpiła tabaka, a cygara stały się modną metodą palenia tytoniu. Produkcja cygara ruszyła w Anglii w 1820 roku.
Wkrótce pojawiło się zapotrzebowanie na cygara wyższej jakości i sewille, jak nazywano hiszpańskie cygara, zostały odsunięte na rzecz pochodzących z Kuby (późniejszej hiszpańskiej kolonii), dzięki dekretowi króla Hiszpanii Ferdynandowi VII w 1821 roku.
Palenie cygar było tak popularne w Brytanii i Francji, że w europejskich pociągach pojawiły się wagony dla palaczy, a do klubów i hoteli wprowadzono specjalne pokoje.
Powszechnie uważa się, że załoga Krzysztofa Kolumba odkryła cygara podczas eksplorowania Kuby. Jej mieszkańcy palili bardzo uproszczoną ich formę podczas swoich religijnych ceremonii. Cygara były zawinięte w kukurydzę i wypełnione liśćmi tytoniu. Załoga Kolumba szybko przejęła zwyczaj palenia i przywiozła próbki Złotego Liścia do Hiszpanii. Z początku uważano palenie za rytuał pogański, który karany był więzieniem. Taki los spotkał jednego z członków załogi Kolumba. Jednak po kilku latach, palenie było szeroko akceptowane. Później Hiszpania zbudowała cały przemysł cygarowy, którego centrum była Sevilla - uważana obecnie za miejsce narodzin współczesnych cygar.
Z początku Hiszpanie przywozili surowce z Kuby i sami zwijali cygara. Jednak w roku 1821, Hiszpania zezwoliła Kubie na samodzielną produkcję cygar i tak narodziły się havany. W uznaniu za ten gest, kubańczycy dostarczali hiszpańskiemu królowi skrzynkę swoich najlepszych cygar każdego roku. Były to osławione Trynidady.
W Stanach Zjednoczonych cygara stały się popularne w czasach Lincolna. Fabryki powstały w Nowym Jorku, Connecticut i w Pensylwanii. Przemysł cygarowy prosperował doskonale aż do 1960 roku, kiedy to amerykanie (a za nimi cały świat) na przykładzie papierosów zdali sobie sprawę ze szkodliwego wpływu palenia na zdrowie. W tym samym czasie Stany nałożyły embargo na Kubę, zakazujące przywozu dóbr z Kuby do Stanów Zjednoczonych.

space space
space space space space space
space space space space space
space PURO S.C. © 2013
cygara Poznań | humidory
degustacje cygar
Projektowanie stron internetowych: www.luczak.pl
Pozycjonowanie: www.luczak.pl
space space