cygara humidory cygaro humidor puro
cygara humidory cygaro humidor puro
space cygara, humidory - logo

cygara - strona głównaStrona główna
cygaraCygara
humidory, akcesoriaAkcesoria do cygar
cygara - promocjePromocje
cygara - aktualnościAktualności
cygara, humidory - HoReCaHoReCa
cygara - biznesDla Biznesu
cygara - biznesDegustacje cygar
cygara - biznesPrezenty cygarowe
cygara - kontaktKontakt
partnerzyPartnerzy
poradnikPoradnik cygarowy

Cygara - poradnik

Najczęściej korzystamy z najbardziej popularnej metody otwarcia cygara, czyli ostrza prostego typu gilotyna.

Aby prawidłowo otworzyć cygaro musimy odciąć jego kapturek, ale w odpowiedni sposób. Nie możemy pozwolić sobie na obcięcie całego kapturka, ponieważ może to spowodować rozwijanie się pokrywy a więc zniszczenie cygara. Nie możemy też obciąć go "za mało", ponieważ nie osiągniemy odpowiedniego ciągu lub spowodujemy "starcie" się (szczególnie przy użyciu tępego ostrza) tego delikatnego kawałka tytoniu.
Najlepiej dokonać cięcia w połowie długości kapturka, ale w taki sposób, żeby zachować część zaokrąglającego się kształtu głowy. Aby to dobrze zrobić, należy po prostu przyjrzeć się cygaru z bliska i zobaczyć, gdzie kończy się kapturek. Wymaga to pewnej wprawy, ale naprawdę warto się postarać - od tego jak otworzymy cygaro, zależy nasz komfort palenia.
W przypadku użycia wycinarki lub wyrzynarki nie ingerujemy w tak bardzo w strukturę głowy cygara; przy użyciu tych narzędzi kapturek zostaje na cygarze.
Gdy brak nam specjalistycznego narzędzia, możemy posłużyć się np. skalpelem lub żyletką. Nigdy zębami! Jest to skrajnie nieeleganckie i nieestetyczne. Poza tym taki zabieg zniszczy cygaro.

Cięcie zawsze powinno być szybkie i zdecydowane. Właściwe miejsce do cięcia zależy w dużej mierze od cygara. Najpierw należy z grubsza sprawdzić głowę cygara - dokąd sięga kapturek (okrągły fragment liścia tytoniu zamykający głowę). W cygarach parejo jest to zazwyczaj 6.5 - 9.5 mm. Gdziekolwiek jednak kończy się kapturek, miejsce to należy uznać za granicę cięcia.
Najlepsze cięcie to te przed linią wyznaczoną przez koniec kapturka. Otwiera ono 75%-85% powierzchni cygara. Najlepiej otworzyć najwięcej jak się da (aby zapewnić dobry ciąg), nie odcinając jednak całkowicie kapturka. Może to bowiem spowodować rozwijanie się pokrywy. Czasami perfekcyjne cięcie będzie oznaczało usunięcie ok. 1mm cygara, a czasami i 1cm - zależy to całkowicie od konstrukcji każdego cygara.

W przypadku cygar figurados (torpedo, perfecto itp.) najprawdopodobniej konieczne będzie odcięcie znacznie większej ilości dla zapewnienia odpowiedniego ciągu. To o ile więcej zależy od indywidualnych upodobań. Zazwyczaj ludzie palą cygara lekko ścięte, gdyż lubią jak zwężająca się głowa koncentruje dym, dlatego inaczej niż w przypadku parejos, palacze cygar figurados nie chcą otwierać cięciem zbyt dużej powierzchni. Ze względu na swój kształt, figurados rzadko się rozwijają, nawet ucięte za kapturkiem. Najlepiej na początku uciąć mało i w razie niedostatecznego ciągu ponowić cięcie.

Cięcie powinno być szybkie i zdecydowane. Szybsze cięcia są czystsze i lepsze, jednak zawsze trzeba mieć odpowiednie narzędzie aby zrobić to prawidłowo. Pierwszym kryterium w wyborze obcinacza powinna być ostrość - ostrzejszy znaczy lepszy.

Większość gilotynek jednoostrzowych niestety niezbyt się nadaje do użytku, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w gilotynkę dwuostrzową. Dwa ostrza pracują lepiej. Są jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre obcinacze z pojedynczym ostrzem są doskonałe, a niektóre dwuostrzowe - niekoniecznie. Pojedyncze czy podwójne - ważna jest ostrość. W przeciwnym wypadku głowa cygara ulegnie zniszczeniu.

Jest jeszcze kilka rodzajów przyrządów do otwierania cygar

Często w salonach cygarowych lub na filmach widzi się nożyczki do cygar. Jednak mimo że wyglądają niezwykle elegancko, trzeba mieć dużą wprawę aby się nimi posługiwać. Rzadko są wystarczająco ostre i nagminną tendencją jest przekrzywianie ich podczas cięcia. Rezultatem jest zrujnowane cygaro. Jeśli już podejmuje się decyzję o zakupie nożyczek - należy nabyć najlepsze na jakie można sobie pozwolić. Najlepiej ćwiczyć dużo na najtańszych cygarach nim otworzy się nimi ulubioną hawanę.

Inną możliwość dają wyrzynarki (ang. punch). Są bardzo łatwe w użyciu - po prostu wycina się nimi w głowie cygara otwór o zróżnicowanej średnicy. Wystarczy przyłożyć do środka kapturka i obracać. Wyrzynarki bardzo czysto i ładnie otwierają cygara. Jedynym ich minusem jest to, że dla cygar o pierścieniu 50 i większym mogą wycinać za mały otwór.

Unikalnym narzędziem jest wycinarka (ang. v-cutter). Wycina on w głowie cygara rowek w kształcie litery V. Innym unikalnym, ale podobnym cięciem jest tzw. "kocie oko". Podczas gdy cięcie V jest proste, tak "kocie oko" wycina w głowie cygara coś na kształt wycinka elipsy. Oba te typy cięć koncentrują dym na środku podniebienia.

Ostry scyzoryk może być w pewnych przypadkach dobrym rozwiązaniem, ale inaczej niż w przypadku innych obcinaczy, należy powoli i dokładnie zakreślać nim koło po głowie cygara. Potem wystarczy tylko delikatnie zdjąć pokrywkę.
Kolejny przykład należy traktować jako ciekawostkę, gdyż jest raczej wyjątkowo nieestetyczny i godzi w etykietę prawdziwego aficionado! Otóż chodzi o "technikę" zęba lub paznokcia. Postępuje się podobnie jak przy scyzoryku - powoli obraca się cygaro aż do oddzielenia przykrywki. Jest to najpopularniejsza metoda cięcia u farmerów tytoniu. Potrzeba jednak wiele praktyki aby robić to dokładnie.

Warto również zapoznać się z kilkoma ciekawymi sztuczkami które można zastosować podczas otwierania ulubionego cygara:

Jeśli położymy gilotynkę płasko na stole i umieścimy w niej cygaro prostopadle, opierając kapturek o blat, uzyskamy doskonałe cięcie w odpowiedniej odległości dla niemal wszystkich cygar (technika polecana przy użyciu gilotyny dwuostrzowej).

Gdy jedyne co mamy to tania, tępa reklamowa gilotynka, warto ciąć cygaro znajdujące się jeszcze w celofanowym rękawie. Z tą techniką uzyska się o wiele lepsze cięcie. Jednak nie można tego robić z ostrą gilotynką! Celofan wówczas będzie bardzo przeszkadzał.

Żadna rozprawka na temat cięcia cygar nie była by kompletna bez wspomnienia o tzw. "Dick Cut". Nazwa pochodzi od największego promotora tej techniki otwierania cygar - Joe Dickman'a. Jest to proste cięcie, ale wykonane pod kątem około 45 stopni. Otwiera ono wielką powierzchnię cygara i kieruje dym prosto w podniebienie. Pomysł opiera się na maksymalizowaniu smaku cygara.

To jak się obcina cygaro jest kwestią prywatnego wyboru. Zazwyczaj najlepszą metodą jest ta, którą się najbardziej lubi.

space space
space space space space space
space space space space space
space PURO S.C. © 2013
cygara Poznań | humidory
degustacje cygar
Projektowanie stron internetowych: www.luczak.pl
Pozycjonowanie: www.luczak.pl
space space