cygara humidory cygaro humidor puro
cygara humidory cygaro humidor puro
space cygara, humidory - logo

cygara - strona głównaStrona główna
cygaraCygara
humidory, akcesoriaAkcesoria do cygar
cygara - promocjePromocje
cygara - aktualnościAktualności
cygara, humidory - HoReCaHoReCa
cygara - biznesDla Biznesu
cygara - biznesDegustacje cygar
cygara - biznesPrezenty cygarowe
cygara - kontaktKontakt
partnerzyPartnerzy
poradnikPoradnik cygarowy

Cygara - poradnik

Czym zapalać? W przypadku cygar nie każde źródło ognia będzie dla nas odpowiednie. A ponieważ na rynku mamy ogromny wybór, musimy dobrze się zastanowić.

Zapałki
- Zapałki drewniane
Tradycyjne, zwykłe zapałki nie za bardzo nadają się do zapalania cygara. Są zbyt krótkie; czas jaki potrzebuje cygaro na prawidłowe zapalenie się jest o wiele dłuższy, niż może nam zaoferować zwykła zapałka.
- Zapałki tekturowe
Bardzo złe. Nie dość, że mają nieodpowiednią długość, to jeszcze nasączone są środkami chemicznymi wspomagającymi spalanie, co nie jest obojętne dla cygara. W przypadku użycia zapałki tekturowej, natychmiast poczujemy w ustach smak chemii, który pozostanie w cygarze bardzo długo.
- Zapałki drewniane długie
Znakomicie pasują do naszego cygara. Przy odpowiedniej wprawie jesteśmy w stanie prawidłowo zapalić cygaro jedną zapałką. Szczególnie polecam specjalistyczne zapałki z drzewa cedrowego. W każdym jednak przypadku musimy pamiętać o konieczności całkowitego wypalenia się siarki, która natychmiast psuje smak cygara.

Zapalniczki
- Zapalniczki benzynowe
Drogie, ładne, grawerowane i całkowicie nieprzydatne. Ze względu na użycie w nich benzyny, stanowczo odradzam ich użycie. Psują smak w jeszcze większym stopniu niż zapałki tekturowe.
- Zapalniczki butanowe typu "BIC"
Jak się okazuje, najtańsze jest najlepsze. Gaz, jaki jest używany w tego typu zapalniczkach jest gazem bezwonnym, dlatego nie ma najmniejszego wpływu na cygaro. Ponadto są one powszechni dostępne i tanie. Jeżeli jednak ktoś odczuwa dyskomfort odpalając cygaro taką zapalniczką, może zaopatrzyć się w jej droższą, ekskluzywną wersję - ważne jest, aby zapalniczka była gazowa.

Jest kilka szkół zapalania cygara, skoncentruję się na najbardziej efektywnej.
Przede wszystkim, ogień nie powinien bezpośrednio dotykać stopy cygara. Wynika to z faktu, iż musimy uważać na to, aby nie zapaliła się nam pokrywa - może to spowodować późnej nierówne palenie się cygara. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie cygara w jednym ręku i delikatne go rozgrzewanie trzymaną np. zapałką w drugiej dłoni. Istotne jest powolne obracanie trzymanego w ręku cygara, tak aby nie spowodować jego podpalenia.
Po kilku chwilach takiego ogrzewania wkładamy cygaro do ust, cały czas delikatnie je obracając. Płomień trzymamy w pewnej odległości od stopy cygara. Odpowiednio rozgrzane cygaro powinno "zająć się" od samej temperatury płomienia. Jeżeli nie, delikatnie, zbliżamy płomień do cygara cały czas pamiętając o obracaniu go w ustach. Im płomień bliżej cygara, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo podpalenia pokrywy. Jeśli pokrywa się nam zapali (cygaro zapłonie jasnym płomieniem), spokojnie zdmuchujemy ogień i sprawdzamy, czy nie musimy "dopalić" cygara, aby wyrównać różnice w żarze.
Idealną sytuacją jest, gdy żar obejmuje równomiernie cały przekrój stopy. Jeżeli nie, spokojnie "dopalamy" miejsce, które się jeszcze nie pali.
Podczas degustacji cygara delikatnie wciągamy powietrze; mają być to krótkie i płytkie pociągnięcia. Należy unikać mocnego i długiego pociągania powietrza w trakcie procesu palenia cygara - zbyt duża ilość powietrza powoduje zwiększenie temperatury, a ta z kolei przyspiesza proces palenia i zwiększa temperaturę dymu, który w ostateczności może zacząć nas parzyć w podniebienie (taki sam efekt występuje gdy cygaro jest przesuszone - brak bariery w postaci wilgoci powoduje szybkie i gorące spalanie cygara).

space space
space space space space space
space space space space space
space PURO S.C. © 2013
cygara Poznań | humidory
degustacje cygar
Projektowanie stron internetowych: www.luczak.pl
Pozycjonowanie: www.luczak.pl
space space